W chwili t=0 z poziomu ziemi wyrzucono piłeczkę pionowo do góry. Wysokość h, na której znajduje się piłeczka w chwili t, określona jest wzorem h(t)=-4,9t²+14,7t (czas t w sekundach, wysokość h w metrach). Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Wyrzucona piłeczka po raz pierwszy uderzy w ziemię w chwili
Odpowiedzi do wyboru
- A.t=1,5 s
- B.t=2 s
- C.t=2,5 s
- D.t=3 s
Rozwiązanie krok po kroku
Zgodne z metodyką CKEPrawidłowa odpowiedź: D
Piłeczka uderza w ziemię, gdy h(t)=0 i t>0:
-4,9t²+14,7t=0
t(-4,9t+14,7)=0
Stąd t=0 (wyrzut) lub:
-4,9t+14,7=0 ⇒ t=14,7/4,9=3
Pierwsze uderzenie w ziemię nastąpi po 3 sekundach.
Odpowiedź: D.
Funkcja kwadratowa: Postać ogólna, kanoniczna i iloczynowa, wyróżnik, wierzchołek paraboli oraz wartość najmniejsza i największa w przedziale.